Είτε προκαλούν νοσταλγία όπως το επάγγελμα του γαλατά, είτε προκαλούν γέλια όπως ο κυνηγός αρουραίων, τα επαγγέλματα αυτά ανήκουν σε μια εποχή που έχει περάσει ανεπιστρεπτί:
Κορινοθέτης : Συνήθως τη δουλειά έκαναν νεαρά αγόρια που έστηναν τις κορίνες μετά από κάθε παρτίδα μπόουλινγκ
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEikjM3H8sI0updYw_KQaZ-x6wXeOzUpCzRwcI79iOcTv8NTSHQhV9OUaGLtilgUxhv4uM1AhScUs5281vS-zbJIWv6YLfylbxEGZ5FLwGx202QpSgnP-EU2ZN32RHXpqvCdE11_zKE9WuI1/s400/tromaktiko.jpg)
O άνθρωπος- ξυπνητήρι: Με ένα ξύλινο ρόπαλο, ή με βότσαλα χτυπούσαν τα τζάμια και τις πόρτες των πελατών τους για να τους ξυπνήσουν στην ώρα τους για να πάνε στην εργασία τους
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgkAGt9CPFJlKdpjRWq8-7IKmyrw3rZjTYNWVBpAA0sJoYM6ACrkoRdMRpLkMD7fCBj5YckhHSdx11I0kCfSuX1VROwxFlLrzqq03Na7ZvC5aXXfs8QnOxIszPu5Cg0qTaH2v8iyVgqbA0h/s400/tromaktiko.jpg)
Κόφτης Πάγου: Πριν από τις σύγχρονες τεχνικές ψύξης οι άνθρωποι έπαιρναν στα κελάρια τους μεγάλα κομμάτια πάγου τα οποία έπρεπε κάποιος να κόψει σε μικρότερα τμήματα.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiLQXrSbrF9fNLJDzI3pCdVwruoqMnxGrz6x2YlPq1fJQeGVVajpuPGXCmqj6eIjuQs-ZR-h3yg0rHSO0gtGl6gojAZq3M2OpiXyxPHH16xUdUNpMoz8XE0SR2gYfLLQWUXBn38OsXqOqMN/s400/tromaktiko.jpg)
O άνθρωπος -ραντάρ: Πριν αποκτήσουν κανονικά ραντάρ τα στρατεύματα χρησιμοποίησαν ακουστικές συσκευές σαν αυτές για να εντοπίζουν τον ήχο των αεροσκαφών που πλησίαζαν στην περιοχή
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi4Pucb58YOJHJyyH4dX3HDX09hEFtLrBl7L6UQmy2qvQgJmUGH9Ji2aIH0n-QuDPVA7Hs1JN0qK4IYLI-flTm6yA9x2Rd6PM8fx-Nq2eRn8agF2wbuOiHt8mc55H3uA3foIeAImIXxapQg/s400/tromaktiko.jpg)
Κυνηγός αρουραίων: Ένα επάγγελμα που δέσποζε στις ευρωπαϊκές πόλεις λόγω των υψηλών κινδύνων διάδοσης λοιμώξεων στο κοινό.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjiO84DlxhXWsBfjoWf9hl0Pi5vESUG30Fbq71ghYNnhexl9THq3b5dAgqTJoauLgg2fGraSlbNbaV0enS9lre1gDW-6DACjIxAl0NdrI3GowgyFKZ2xoZUrruDApnmoNGfXsY1uG7CvSmR/s400/tromaktiko.jpg)
![](http://signatures.mylivesignature.com/54488/43/49A42C3C2B3B860C273C6573CF3DB5C4.png)
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου