Η εμποροπανήγυρη Καλαμπάκας έχει συνδεθεί με την γιορτή του Προφήτη Ηλία και γι’ αυτό πραγματοποιούταν παλαιότερα κάτω από τον λόφο όπου βρίσκεται το ομώνυμο εξωκκλήσι αφιέρωμα στον Άγιο.
Η συγκεκριμένη δραστηριότητα ξεκίνησε ως εμποροζωοπανήγυρη και αποτελούσε σημαντικό οικονομικό γεγονός όχι μόνο για την πόλη αλλά και την γύρω περιοχή.
Η δραστηριότητα της ζωοπανήγυρης καταργήθηκε με απόφαση του Δήμου το 2007 αν και παρά την απαγόρευση κάποιοι συνεχίζουν να φέρουν ζώα στον χώρο.
Η εμποροπανήγυρη διεξάγεται στον οδό Κωτούλα ή το «S» (26) όπως το γνωρίζουν οι Καλαμπακιώτες και όχι μόνο.
![](http://signatures.mylivesignature.com/54488/43/49A42C3C2B3B860C273C6573CF3DB5C4.png)
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου