Στόχος είναι να αναδειχθεί καλύτερα η συγκεκριμένη θέση, αλλά και να αντιμετωπισθούν οι «επεκτατικές» κινήσεις των παρέμπορων, που ειδικά τις αργίες καταλαμβάνουν κάθε τετραγωνικό ελεύθερου εδάφους στην περιοχή.
Σύμφωνα με το σχέδιο που πρότεινε ο Δήμος Αθηναίων και εγκρίθηκε από το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο, γύρω από την πλατεία θα δημιουργηθούν τρεις αλλεπάλληλες βαθμίδες, η πρώτη και η τελευταία με χώμα και η μεσαία με φυτά. Ενας φυτοφράχτης δηλαδή, που ρόλος του θα είναι να παρεμποδίζει την κατάληψη του χώρου.
![](http://signatures.mylivesignature.com/54488/43/49A42C3C2B3B860C273C6573CF3DB5C4.png)
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου