![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh0UQ4e2bfL_MhFctqCGQYOeigw5hnveqHe1JZYt87w5AK4rFwV3peET2bRuIgUPKCpM_2YXWW3GX_DhuPUMVNl9vNQRqh9qQpW9cmyudKqB-M_A77c1sXNJKqSs8knXRBQmGv6uqr0lSI/s1600/%CF%80%CF%812.jpg)
Οι ίδιες συνήθειες μεταφέρθηκαν και στα χριστιανικά χρόνια, όπου κάθε οικισμός πανηγύριζε και πανηγυρίζει τον προστάτη Άγιό του. Τον εκκλησιασμό ακολουθεί η ψυχαγωγία, ενώ εκτός από τους μικροπωλητές που είναι πάντα παρόντες, πολλές φορές οργανώνονται και μεγάλες εμποροπανηγύρεις ή ζωοπανηγύρεις.
Συχνά, τα πανηγύρια της χώρας μας, που συνεχίζονται με μοναδική ζωντάνια, γιορτάζουν την επιστροφή των ξενιτεμένων στη γενέθλια γη.
![](http://signatures.mylivesignature.com/54488/43/49A42C3C2B3B860C273C6573CF3DB5C4.png)
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου