Η πλατεία ξεκινούσε από το ιερό των Αγίων Αποστόλων, κορμός της ήταν τα Παπλωματάδικα, αλλά "έπιανε" και τη σημερινή Υπαπαντής. Οπως φαίνεται και στη φωτογραφία, ο δρόμος ήταν αδιάνοικτος, κάτι που έγινε το 1910. Ενα χρόνο ενωρίτερα κατεδαφίστηκε ο σεισμολογικός-μετεωρολογικός σταθμός που φαίνεται στη φωτογραφία, ενώ είχαν κατεδαφιστεί και κτήρια στη νότια πλευρά, για να περάσει το τραμ. Με λίγη παρατηρητικότητα θα βρείτε και τι κατεδαφίστηκε για να σχηματισθεί η σημερινή Υπαπαντής.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ online
![](http://signatures.mylivesignature.com/54488/43/49A42C3C2B3B860C273C6573CF3DB5C4.png)
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου