ΕΝΑ ΠΑΖΑΡΙ ΠΟΥ..ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhFeyTbSJCrYwecyPgF9IHsMTzlOeduhyphenhyphencka17KVWW67t1oENmibZ5hKmiY0CnI0ZdO9PG0A09wjJ_hdmkyyaUDht3L5jnqnMSgv-Xy3QvSxVVQPaLWDrLRjrLC9raGNJWL4-1enEwxFLq6/s400/%CE%91%CE%99%CE%A4%CE%A9%CE%9B.jpg)
Εμείς πάντα είμαστε υπέρ των Εμποροπανήγυρεων όπου και εαν γίνονται διότι αυτές δίνουν εργασία σε συναδέλφους και αποτελούν συνάμα πόλο έλξης επισκεπτών.
Ο Δήμος Νεάπολης συνεστήθη το 1986 από τις κοινότητες Ελαιοφύτου ,Μεγάλης Χώρας και Ρουσσαίκων. Ως έδρα του νεοσύστατου Δήμου ορίσθηκε ο οικισμός Βολιοί Ελαιοφύτου. Με τον νόμο Καποδίστρια του 1997 εντάχθηκε στο Δήμο Νεάπολης και η κοινότητα Σπολάιτας.
Ο πληθυσμός του Δήμου με βάση την τελευταία απογραφή του 2001 ανέρχεται στις 5.013 κατοίκους.
Η κύρια απασχόληση των κατοίκων του Δήμου είναι η γεωργία κατά κύριο λόγο και η κτηνοτροφία κατά δεύτερο λόγο. Οι εκτεταμένες καλλιεργούμενες εκτάσεις του Δήμου αρδεύονται από τον Αχελώο με εκτεταμένο αρδευτικό σύστημα. Βασικά παραγόμενα προϊόντα είναι ο καπνός ,το καλαμπόκι ,τα εσπεριδοειδή, οι ελιές καθώς και η συνεχής αναπτυσσόμενη παραγωγή σπαραγγιών η οποία βασίζεται στη σύγχρονη μονάδα τυποποίησης εξ ολόκληρου σε εξαγωγή.
Στον Δήμο Νεάπολης και πλησίον του Αχελώου βρίσκεται η περιοχή Παλαιόκαστρο, οικισμός με μεγάλη αρχαιολογική και ιστορική σημασία, καθώς και σπήλαιο της ΑΙΤΩΛΙΚΗΣ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΙΑΣ.
![](http://signatures.mylivesignature.com/54488/43/49A42C3C2B3B860C273C6573CF3DB5C4.png)
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου