![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhctzk0IgKaGnTromRFmHqwulcGkPdbF10NlUxmGQWwhwJJvGNl0PVUP2hgMOZZL2OjCFCews4XZRG8hV7s91XD1JG4Fjkp-_0DneNkrBZH4Xv_zEpfNKWN6P0_2zZ8waP9jHm545NV1Xj5/s320/gargaliani.jpg)
Λίγα λόγια για την πόλη
Κωμόπολη 6.500 κατοίκων από τις ομορφότερες της Δυτικής Πελοποννήσου, έδρα του Δήμου Γαργαλιάνων. Το "μπαλκόνι" της Μεσσηνίας. Η πόλη είναι κτισμένη σε υψόμετρο 300 m., απέχει μόλις 5 χλμ. από τη θάλασσα. Η θέα του Ιονίου πελάγους με το νησάκι "Πρώτη" σε πρώτο πλάνο, τον απέραντο ελαιώνα και την ακρογυαλιά να σέρνεται κυριολεκτικά στα πόδια της, είναι πραγματικά μαγευτική. Ο Δήμος αποτελείται ακόμα από τα ακόλουθα Δημοτικά Διαμερίσματα: Πύργος, Μαραθούπολη, Μουζάκι, Βάλτα, Λεύκη και Φλόκα. Σημαντική προσωπικότητα για το Δήμο Γαργαλιάνων αποτελεί ο Μακεδονομάχος ήρωας Σαράντης Αγαπηνός (Καπετάν Τέλος Άγρας) όπου και κάθε χρόνο προς τιμήν του, τον Ιούλιο, πραγματοποιούνται εκδηλώσεις (Αγαπήνεια).
![](http://signatures.mylivesignature.com/54488/43/49A42C3C2B3B860C273C6573CF3DB5C4.png)
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου